APT30DQ120BG
APT30DQ120BG APT30DQ120BG - Brand New Microchip Technology Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
APT30DQ120BG
APT30DQ120BG - Brand New Microchip Technology Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: APT30DQ120BG In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 175 C
Package-CaseTO-247-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247 [B]
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 1200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If3.3V @ 30A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1200V (1.2kV)
Current-Average-Rectified-Io30A
Reverse-Recovery-Time-trr320ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage3.4 V
Vr-Reverse-Voltage1200 V
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current30 A
Max-Surge-Current210 A
Recovery-Time320 ns
Product Details
__
[ Microsemi ]
About Microsemi
IGBTs from Microsemi
IGBT products from Microsemi provide high quality solutions for a wide range of high voltage, high power applications. The switching frequency range spans from DC for minimal conduction loss to over 100kHz for very high power density SMPS applications. The frequency range for each product type is shown in the graph below. Each IGBT product represents the latest in IGBT technology, providing the best possible performance/cost combination for the targeted application. There are six product series that utilize three different IGBT technologies: Non-Punch-Through (NPT), Punch-Through (PT) and Field Stop.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈