LM2936DT-3.3
LM2936DT-3.3 LM2936DT-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2936DT-3.3
LM2936DT-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LM2936DT-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-252-3
Voltage-Input5.5 V ~ 40 V
Current-Output50mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.2V @ 50mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Product Details
__
The LM393 series are dual independent precision voltage comparators capable of single or split supply operation. These devices are designed to permit a common mode range−to−ground level with single supply operation. Input offset voltage specifications as low as 2.0 mV make this device an excellent selection for many applications in consumer, automotive, and industrial electronics.
Features
1. Wide Single−Supply Range: 2.0 Vdc to 36 Vdc
2. Split−Supply Range: ±1.0 Vdc to ±18 Vdc
3. Very Low Current Drain Independent of Supply Voltage: 0.4 mA
4. Low Input Bias Current: 25 nA
5. Low Input Offset Current: 5.0 nA
6.Low Input Offset Voltage: 5.0 mV (max) LM293/393
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈