MIC39301-1.8BU
MIC39301-1.8BU MIC39301-1.8BU - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC39301-1.8BU
MIC39301-1.8BU - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC39301-1.8BU In Stock
PackagingTube
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-263-5
Voltage-Input2.5 V ~ 16 V
Current-Output3A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.385V @ 3A