LD2985BM25R
LD2985BM25R LD2985BM25R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD2985BM25R
LD2985BM25R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD2985BM25R In Stock
SeriesLD2985BM
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 16V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.28V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX16 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.5 V
Voltage-Regulation-Accuracy2.5 %
Ib-Input-Bias-Current80 uA
Quiescent-Current100 uA
Dropout-Voltage0.001 V at 0 mA
Dropout-Voltage-Max575 mV
Line-Regulation0.014 % / V
Description
The LD2985 is a 150 mA fixed output voltage regulator. The ultra low drop voltage and the low quiescent current make them particularly suitable for low noise, low power applications, and in battery powered systems. In sleep mode quiescent current is less than 1 µA when INHIBIT pin is pulled low. Shutdown logic control function is available on pin 3 (TTL compatible). This means that when the device is used as local regulator, it is possible to put a part of the board in standby, decreasing the total power consumption. An external capacitor, CBYP = 10 nF, connected between bypass pin and GND reduces the noise to 30 µVrms. Typical application are in cellular phone, palmtop laptop computer, personal digital assistant (PDA), personal stereo, camcorder and camera.
Features
• Very low dropout voltage (280 mV at 150 mA and 7 mV at 1 mA load)
• Very low quiescent current (2 mA typ. at 150 mA load and 80 µA at no load)
• Output current up to 150 mA
• Logic controlled electronic shutdown
• Output voltage of 1.8, 2.5, 2.8, 3, 3.1, 3.3, 5 V
• Internal current and thermal limit
• Low output noise voltage 30 mVrms
• Small package SOT23-5L
• Temperature range: - 40°C to 125 °C
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈