IMC0603ER56NJ01
IMC0603ER56NJ01 IMC0603ER56NJ01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IMC0603ER56NJ01
IMC0603ER56NJ01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IMC0603ER56NJ01 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerVishay Dale
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIMC-0603-01
ProductRF Inductors
TypeWirewound
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000071 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating600mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height1.05 mm
Length1.6 mm
Width1.05 mm
Package-Case0603 (1608 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.049" (1.25mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Inductance-Frequency56nH
DC resistance (DCR)310 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation-
Q factor40 @ 200MHz
Self Resonant Frequency1.9GHz
Frequency-Test200MHz
Maximum-DC-Current135 mA
Maximum-DC-Resistance5.5 Ohms
Self-Resonant-Frequency9 MHz
Core-MaterialCeramic
Q-Minimum50
Product Details
__
IM Relay
Features
- Minimum board-space 60 mm2
- Slim line 10 x 6 mm, 0.39 x 0.24 inch and
- Low profle 5.65 mm, 0.222 inch
- Switching power 60 W / 62.5 VA
- Switching voltage 220 VDC / 250VAC
- Switching current 2 / 5 A
- Bifurcated contacts
- Low coil power consumption
Latching version
• 100 mW
Non latching version
• 140 mW standard
• 100 mW high sensitive version
• 50 mW ultra high sensitive version
• up to 2500 Vrms between open contacts
• up to 3000 Vrms between coil and contacts
- High mechanical shock resistance up to 300G functional and 500G survival
Typical Applications
- Telecommunication
• Access and transmission equipment
• Optical Network Terminals
• Modems
- Offce and business equipment
- Consumer electronics
- Measurement and Test equipment
- Industrial control
- Medical equipment
- Automotive applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈