PIC16F1823-I/SL
PIC16F1823-I/SL PIC16F1823-I/SL - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1823-I/SL
PIC16F1823-I/SL - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1823-I/SL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.011923 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-14
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package14-SOIC
Number-of-I-O12 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size3.5KB (2K x 14)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.3 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.3 V
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels8 ADC Channels
Input/output12 I/O
Data-RAM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeRAM
DEVICE OVERVIEW
High-Performance RISC CPU:
• Only 49 Instructions to Learn:
- All single-cycle instructions except branches
• Operating Speed:
- DC – 32 MHz oscillator/clock input
- DC – 125 ns instruction cycle
• Interrupt Capability with Automatic Context Saving
• 16-Level Deep Hardware Stack with Optional Overflow/Underflow Reset
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes:
- Two full 16-bit File Select Registers (FSRs)
- FSRs can read program and data memory
Flexible Oscillator Structure:
• Precision 32 MHz internal Oscillator Block:
- Factory calibrated to ± 1%, typical
- Software selectable frequencies range of 31 kHz to 32 MHz
• 31 kHz Low-Power Internal Oscillator
• Four crystal modes up to 32 MHz
• Three external clock modes up to 32 MHz
• 4X Phase Lock Loop (PLL)
• Fail-Safe Clock Monitor:
- Allows for safe shutdown if peripheral clock stops
• Two-Speed Oscillator Start-up
• Reference Clock Module:
- Programmable clock output frequency and duty-cycle
Special Microcontroller Features:
• Full 5.5V operation – PIC12F1822/16F1823
• 1.8V-3.6V operation – PIC12LF1822/16LF1823
• Self-reprogrammable under software control
• Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Programmable Brown-out Reset (BOR)
• Extended Watchdog Timer (WDT)
• In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via two pins
• In-Circuit Debug (ICD) via two pins
• Enhanced Low-Voltage Programming (LVP)
• Operating Voltage Range:
- 1.8V-5.5V (PIC12F1822/16F1823)
- 1.8V-3.6V (PIC12LF1822/16LF1823)
• Programmable Code Protection
• Self-Programmable under Software Control
Low-Power Features:
• Standby Current (PIC12LF1822/16LF1823):
- 30 nA @ 1.8V, typical
• Operating Current (PIC12LF1822/16LF1823):
-75A @ 1 MHz, 1.8V, typical
• Low-Power Watchdog Timer Current (PIC12LF1822/16LF1823):
- 500 nA @ 1.8V, typical
Analog Features:
• Analog-to-Digital Converter (ADC) module:
- 10-bit resolution, up to 8 channels
- Conversion available during Sleep
• Analog Comparator module:
- Up to two rail-to-rail analog comparators
- Power mode control
- Software controllable hysteresis
• Voltage Reference module:
- Fixed Voltage Reference (FVR) with 1.024V, 2.048V and 4.096V output levels
- 5-bit rail-to-rail resistive DAC with positive and negative reference selection
Peripheral Highlights:
• Up to 11 I/O pins and 1 input only pin:
- High current sink/source 25 mA/25 mA
- Programmable weak pull-ups
- Programmable interrupt-on-change pins
• Timer0: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Prescaler
• Enhanced Timer1:
- 16-bit timer/counter with prescaler
- External Gate Input mode
- Dedicated, low-power 32 kHz oscillator driver
• Timer2: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Period Register, Prescaler and Postscaler
• Enhanced CCP (ECCP) modules:
- Software selectable time bases
- Auto-shutdown and auto-restart
- PWM steering
• Master Synchronous Serial Port (MSSP) with SPI and I2C with:
- 7-bit address masking
- SMBus/PMBus compatibility
• Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART) module:
- RS-232, RS-485 and LIN compatible
- Auto-Baud Detect
• mTouch™ Sensing oscillator module:
- Up to 8 input channels
Peripheral Features (Continued):
• Data Signal Modulator module
- Selectable modulator and carrier sources
• SR Latch:
- Multiple Set/Reset input options
- Emulates 555 Timer applications
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈