MBRF30H60CTG
MBRF30H60CTG MBRF30H60CTG - Brand New ON Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
MBRF30H60CTG
MBRF30H60CTG - Brand New ON Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: MBRF30H60CTG In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
SeriesSWITCHMODE?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode15A
Voltage-Forward-Vf-Max-If620mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr300?A @ 60V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier-Device-PackageTO-220FP
Base-Part-NumberMBRF30H60CT
Dual Common Cathode High Voltage Schottky Rectifier
High Barrier Technology for Improved High Temperature Performance
FEATURES
• Power pack
• Guardring for overvoltage protection
• Low power loss, high efficiency
• Low forward voltage drop
• Low leakage current
• High forward surge capability
• High frequency operation
• Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of 245 °C (for TO-263AB package)
• AEC-Q101 qualified
• Material categorization: For definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
TYPICAL APPLICATIONS
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈