LD1117AS12TR
LD1117AS12TR LD1117AS12TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD1117AS12TR
LD1117AS12TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD1117AS12TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLD1117A
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.008826 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-3
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-InputUp to 15V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.15V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation12 W
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage1.2 V
Input-Voltage-MAX10 V
Output-Current1 A
Load-Regulation10 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Ib-Input-Bias-Current5 mA
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage1 V at 100 mA
Dropout-Voltage-Max1.1 V at 100 mA
Line-Regulation6 mV / V
DESCRIPTION
The LD1117A is a LOW DROP Voltage Regulator able to provide up to 1A of Output Current, available even in adjustable version (Vref=1.25V). Concerning fixed versions, are offered the following Output Voltages: 1.2V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V and 5.0V. The 2.85V type is ideal for SCSI-2 lines active termination. The device is supplied in: SOT-223, DPAK and TO-220. The surface mount packages optimize the thermal characteristics even offering a relevant space saving effect. High efficiency is assured by NPN pass transistor. Only a very common 10µF minimum capacitor is needed for stability. Only chip trimming allows the regulator to reach a very tight output voltage tolerance, within ± 2% at 25°C.
■ LOW DROPOUT VOLTAGE (1.15V TYP. @ IOUT = 1A, 25°C)
■ VERY LOW QUIESCENT CURRENT (5 mA TYP. @ 25°C)
■ OUTPUT CURRENT UP TO 1A
■ FIXED OUTPUT VOLTAGE OF: 1.2V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5.0V
■ ADJUSTABLE VERSION AVAILABILITY (Vrel = 1.25V)
■ INTERNAL CURRENT AND THERMAL LIMIT
■ ONLY 10 µF FOR STABILITY
■ AVAILABLE IN ± 2% (AT 25°C) AND 4% IN FULL TEMPERATURE RANGE
■ HIGH SUPPLY VOLTAGE REJECTION: (80dB TYP. AT 25°C)
■ TEMPERATURE RANGE: 0°C TO 125°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈