AT27C516-55JC
AT27C516-55JC AT27C516-55JC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27C516-55JC
AT27C516-55JC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27C516-55JC Out of Stock
PackagingTube
Package-Case44-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package44-PLCC (16.59x16.59)
Memory Capacity512K (32K x 16)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed55ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27C516 is a low-power, high performance 524,288 bit one-time programmable read only memory (OTP EPROM) organized 32K by 16 bits. It requires only one 5V power supply in normal read mode operation. Any word can be accessed in less than 45 ns, eliminating the need for speed reducing WAIT states. The by-16 organization make this part ideal for high-performance 16 and 32 bit microprocessor systems
Features
• Fast Read Access Time - 45 ns
• Low Power CMOS Operation
100 µA max. Standby
30 mA max. Active at 5 MHz
• JEDEC Standard Packages
44-Lead PLCC
40-Lead TSOP (10mm x 14mm)
• 5V ± 10% Power Supply
• High Reliability CMOS Technology
2000V ESD Protection
200 mA Latchup Immunity
• Rapid Programming Algorithm - 50 µs/word (typical)
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈