AP2121N-2.8TRG1
AP2121N-2.8TRG1 AP2121N-2.8TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2121N-2.8TRG1
AP2121N-2.8TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2121N-2.8TRG1 In Stock
SeriesAP2121N
ProductLDO Regulators
TypePositive Voltage
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance2 %
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output200mA
Voltage-Output2.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.25V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.8 V
Operating-Supply-Current25 uA
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current200 mA
Input-Voltage-MIN2 V
Load-Regulation12 mV
Dropout-Voltage-Max500 mV at 200 mA
Line-Regulation4 mV
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)70 dB
General Description
Features
· Low Dropout Voltage at IOUT=100mA: 150mV
Typical (Except 1.5V Version)
· Low Standby Current: 0.1µA Typical
· Low Quiescent Current: 25µA Typical
· High Ripple Rejection: 70dB Typical(f=10kHz)
· Maximum Output Current: More Than 150mA (300mA Limit)
· Extremely Low Noise: 30µVrms (10Hz to 100kHz)
· Excellent Line Regulation: 4mV Typical
· Excellent Load Regulation: 12mV Typical
· High Output Voltage Accuracy: ±2%
· Excellent Line Transient Response and Load Transient Response
· Compatible with Low ESR Ceramic Capacitor (as Low as 1µF)
Applications
· Mobile Phones, Cordless Phones
· Wireless Communication Equipment
· Portable Games
· Cameras, Video Recorders
· Sub-board Power Supplies for Telecom Equipment
· Battery Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈