LM140KG-15
LM140KG-15 LM140KG-15 - Brand New National Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM140KG-15
LM140KG-15 - Brand New National Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: LM140KG-15 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNational Semiconductor
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The A suffix devices are fully specified at 1A, provide 0.01% / V line regulation, 0.3% / A load regulation and ±1% output voltage tolerance at room temperature.
Protection features include Safe Operating Area current limiting and thermal shutdown.
FEATURES
• OUTPUT CURRENT UP TO 1.0A
• OUTPUT VOLTAGES OF 5, 12, 15V
• 0.01% / V LINE REGULATION
• 0.3% / A LOAD REGULATION
• THERMAL OVERLOAD PROTECTION
• SHORT CIRCUIT PROTECTION
• OUTPUT TRANSISTOR SOA PROTECTION
• 1% VOLTAGE TOLERANCE (–A VERSIONS)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈