MIC37100-1.5WS
MIC37100-1.5WS MIC37100-1.5WS - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC37100-1.5WS
MIC37100-1.5WS - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC37100-1.5WS In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesMIC37100
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.008826 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223
Tolerance1 %
Voltage-Input2.25 V ~ 6 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.28V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.5 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current1 A
Load-Regulation0.2 %
Ib-Input-Bias-Current40 nA
Reference-Voltage1.24 V
Dropout-Voltage-Max500 mV
Line-Regulation0.06 %