NE5532DRG4
NE5532DRG4 NE5532DRG4 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
NE5532DRG4
NE5532DRG4 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: NE5532DRG4 In Stock
SeriesNE5532
ProductOperational Amplifiers
PackagingReel
Unit-Weight0.002561 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Current16 mA
Supply-Voltage-Max30 V
Supply-Voltage-Min10 V
Package-CaseSOIC-8
Ib-Input-Bias-Current800 nA
Vos-Input-Offset-Voltage4 mV
Output-Current-per-Channel38 mA
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio70 dB
GBP-Gain-Bandwidth-Product10 MHz
SR-Slew-Rate9 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density8 nV/sqrt Hz at +/- 15 V
In-Input-Noise-Current-Density2.7 pA/sqrt Hz
Maximum-Dual-Supply-Voltage+/- 15 V
Minimum-Dual-Supply-Voltage+/- 5 V
**The 5532 is a dual high-performance low noise operational amplifier.
This makes the device especially suitable for application in high-quality and professional audio equipment, instrumentation and control circuits, and telephone channel amplifiers. The op amp is internally compensated for gains equal to one. If very low noise is of prime importance, it is recommended that the 5532A version be used because it has guaranteed noise voltage specifications.
Features
• Small-Signal Bandwidth: 10 MHz
• Output Drive Capability: 600Ω, 10 VRMS
• Input Noise Voltage: 5.0 nV/√Hz (Typical)
• DC Voltage Gain: 50000
• AC Voltage Gain: 2200 at 10 kHz
• Power Bandwidth: 140 kHz
• Slew Rate: 9.0 V/μs
• Large Supply Voltage Range: ±3.0 to ±20 V
• Compensated for Unity Gain
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈