LT1521IS8-3.3#PBF
Get Quote
Buy Now
LT1521IS8-3.3#PBF
LT1521IS8-3.3#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1521IS8-3.3#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-Input4.3 V ~ 20 V
Current-Output300mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.5V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min320mA
DESCRIPTION
The LT ®1521/LT1521-3/LT1521-3.3/LT1521-5 are low dropout regulators with micropower quiescent current and shutdown. These devices are capable of supplying 300mA of output current with a dropout voltage of 0.5V.
FEATURES
■ Dropout Voltage: 0.5V
■ Output Current: 300mA
■ Quiescent Current: 12µA
■ No Protection Diodes Needed
■ Adjustable Output from 3.8V to 20V
■ Fixed Output Voltages: 3V, 3.3V, 5V
■ Controlled Quiescent Current in Dropout
■ Shutdown IQ = 6µA
■ Reverse Battery Protection
■ No Reverse Current
■ Thermal Limiting
APPLICATIOUNS
■ Low Current Regulator
■ Regulator for Battery-Powered Systems
■ Post Regulator for Switching Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈