RT8008-25GJ5
RT8008-25GJ5 RT8008-25GJ5 - Brand New RICHTEK DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
RT8008-25GJ5
RT8008-25GJ5 - Brand New RICHTEK DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: RT8008-25GJ5 In Stock
Contact us
ManufacturerRichtek
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageTSOT-23-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching1.5MHz
Current-Output600mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max5.5V
General Description
The RT8008 is a high-efficiency pulse-width-modulated (PWM) step-down DC/DC converter. Capable of delivering 600mA output current over a wide input voltage range from 2.5V to 5.5V, the RT8008 is ideally suited for portable electronic devices that are powered from 1-cell Li-ion battery or from other power sources within the range such as cellular phones, PDAs and handy- terminals.
Features
- 2.5V to 5.5V Input Range
- Adjustable Output From 0.6V to VIN
- 1.0V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V and 3.3V Fixed/Adjustable Output Voltage
- 600mA Output Current, 1A Peak Current
- 95% Efficiency
- No Schottky Diode Required
- 1.5MH- Fixed Frequency PWM Operation
- Small SOT-23-5 and TSOT-23-5 Package
- RoHS Compliant and 100% Lead (Pb)-Free
Applications
- Cellular Telephones
- Personal Information Appliances
- Wireless and DSL Modems
- MP3 Players
- Portable Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈