AIC1737-25CX(B25)
AIC1737-25CX(B25) AIC1737-25CX(B25) - Brand New AnalogicTech IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1737-25CX(B25)
AIC1737-25CX(B25) - Brand New AnalogicTech IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1737-25CX(B25) In Stock
Contact us
ManufacturerAnalogicTech
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The AIC1737 comes in the popular 3-pin SOT-89 packages.
FEATURES
• Low Dropout Voltage of 180mV at 100mA Output Current (3.0V Output Version).
• Guaranteed 300mA Output Current.
• Internal 1.3Ω P-MOSFET Draws no Base Current.
• Low Ground Current at 55µA.
• 2% Accuracy Output Voltage of 1.8V/ 2.0V/ 2.5V/ 2.7V/ 3.0V.
• Input Voltage Range up to 12V.
• Needs only 1µF for Stability.
• Current and Thermal Limiting.
APPLICATIONS
• Voltage Regulator for CD-ROM Drivers.
• Voltage Regulator for LAN Cards.
• Voltage Regulator for Microprocessor.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈