FI-RE41HL-KITASSY-300M
Get Quote
Buy Now
FI-RE41HL-KITASSY-300M
FI-RE41HL-KITASSY-300M - Brand New JAE Electronics Rectangular Cable Assemblies
Manufacturer Part No: FI-RE41HL-KITASSY-300M In Stock
Contact us
ManufacturerJAE Electronics
Product CategoryRectangular Cable Assemblies
ColorGray
SeriesFI-R
Length0.984' (300.00mm, 11.81")
FeaturesAssembly Kit
Connector-TypePlug to Plug
Contact-FinishTin
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions41 Positions
Number-of-Rows1 Row
Shielding-
Cable-TerminationCrimp
UsageDisplay Cable
Pitch-Connector0.020" (0.50mm)
Pitch-Cable-
Product Details
__
Connector for Internal Serial Transmission
**High-speed serial transmission such as LVDS, TMDS (HDMI), and PCI
Features
•0.5mm terminal pitch, 3.8mm connector, compact design with 21, 31, 41, and 51 positions.
•Stable mating with large mating guides on the Plug.
•Strong PCB retention with solderhold-downs on the Receptacle.
•Impedance matching: 100 ohm. Ground reinforced by shell structure and hold- downs.
•Mechanical lock to prevent mis-mating and accidental unmating.
•VESA standard connector for TV LCD interface.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈