MC79M15CDTRK
MC79M15CDTRK MC79M15CDTRK - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MC79M15CDTRK
MC79M15CDTRK - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MC79M15CDTRK In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
Packaging
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDPAK-3
Voltage-InputDown to -35V
Current-Output500mA
Voltage-Output-15V
Regulator-TopologyNegative Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.1V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
**The MC79M00 series of fixed output negative voltage regulators are
intended as complements to the popular MC78M00 series devices.**
Available in fixed output voltage options of −5.0 V, −8.0 V, −12 V and −15 V, these regulators employ current limiting, thermal shutdown, and safe−area compensation, making them remarkably rugged under most operating conditions. With adequate heatsinking they can deliver output currents in excess of 0.5 A.
Features
• No External Components Required
• Internal Thermal Overload Protection
• Internal Short Circuit Current Limiting
• Output Transistor Safe−Area Compensation
• Also Available in Surface Mount DPAK (DT) Package
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈