1.5KE300A-T
1.5KE300A-T 1.5KE300A-T - Brand New Diodes Incorporated TVS
Get Quote
Buy Now
1.5KE300A-T
1.5KE300A-T - Brand New Diodes Incorporated TVS
Manufacturer Part No: 1.5KE300A-T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: TVS
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryTVS Diodes
Series1.5KE300
TypeZener
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Mounting-StyleThrough Hole
Termination-StyleAxial
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 175 C
Length9.5 mm
Package-CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Operating-Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
ApplicationsGeneral Purpose
Supplier-Device-PackageDO-201
Diameter5.3 mm
Unidirectional-Channels1
Bidirectional-Channels-
Voltage-Reverse-Standoff-Typ256V
Breakdown Voltage285V
Clamping Voltage414V
Current-Peak-Pulse-10-1000μs5A
Power-Peak-Pulse1500W (1.5kW)
Power-Line-ProtectionNo
Capacitance-Frequency-
Pd-Power-Dissipation1.5 kW
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Breakdown-Voltage285 V
Clamping-Voltage414 V
Peak-Surge-Current5 A
Working-Voltage256 V
PolarityUnidirectional
Features
• 1500W Peak Pulse Power Dissipation
• Voltage Range 6.8V - 400V
• Constructed with Glass Passivated Die
• Uni- and Bidirectional Versions Available
• Excellent Clamping Capability
• Fast Response Time
• Lead Free Finish, RoHS Compliant (Note 3)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈