STPS30L40CG
STPS30L40CG STPS30L40CG - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
STPS30L40CG
STPS30L40CG - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: STPS30L40CG In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode15A
Voltage-Forward-Vf-Max-If550mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr360?A @ 40V
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier-Device-PackageD2PAK
Base-Part-Number*
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
VERY SMALL CONDUCTION LOSSES
NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
LOW FORWARD VOLTAGE DROP
LOW THERMAL RESISTANCE
AVALANCHE CAPABILITY SPECIFIED
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈