MAX15005BAUE+T
MAX15005BAUE+T MAX15005BAUE+T - Brand New Maxim Integrated DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
MAX15005BAUE+T
MAX15005BAUE+T - Brand New Maxim Integrated DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: MAX15005BAUE+T Out of Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryDC DC Switching Controllers
SeriesMAX15005B
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.006102 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-16
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Up, Step-Up/Step-Down
Supplier-Device-Package16-TSSOP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBoost, Flyback, SEPIC
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5V ~ 24V
Frequency-Switching15kHz ~ 1MHz
Control-FeaturesEnable, Frequency Control, Soft Start
Output-ConfigurationPositive, Isolation Capable
Output-Phases1
Duty-Cycle-Max80 %
Synchronous-RectifierNo
Clock-SyncYes
Serial-Interfaces-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.23 V to 100 V
Output-Current1000 mA
Switching-Frequency15 kHz to 500 kHz