SKY77138-12
SKY77138-12 SKY77138-12 - Brand New SKYWORKS IC Chips
Get Quote
Buy Now
SKY77138-12
SKY77138-12 - Brand New SKYWORKS IC Chips
Manufacturer Part No: SKY77138-12 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSKYWORKS
Product CategoryIC Chips
Description
The SKY77500 is a transmit and receive Front End Module (FEM) designed in a low profile (1.2 mm), compact form factor for quad-band cellular handsets comprising GSM850/900, DCS1800, and PCS1900 operation—a complete transmit VCO- to-Antenna and Antenna-to-receive SAW filter solution. The FEM also supports Class 12 General Packet Radio Service (GPRS) multi-slot operation.
The module consists of separate GSM850/900 and DCS1800/PCS1900 PA blocks, internal circuitry for matching to 50 Ω input and output impedances, TX harmonics filtering, high linearity and low insertion loss PHEMT RF switches, diplexer, and an integrated power amplifier control (iPAC™) function that utilizes an internal current-sense resistor. A custom silicon integrated circuit contains decoder circuitry to control the RF switches while providing a low current external control interface.
Features
• High efficiency
- GSM850 43%
- GSM900 43%
- DCS 40%
- PCS 40%
• Internal ICC sense-resistor for iPAC
• Closed loop iPAC or open
loop operation with external PAC circuit
• Input/Output matching 50
ohms internal (with DC blocking)
• TX-VCO-to-antenna and
antenna-to-RX-SAW filter RF interface
• TX harmonics below
–33 dBm·
• PHEMT RF switches afford
high linearity, low insertion
loss and less than 20 µA
supply current in receive modes
• Small outline
- 8 mm x 10 mm
• Low profile
- 1.2 mm maximum