STM32G474VEH6
STM32G474VEH6 STM32G474VEH6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32G474VEH6
STM32G474VEH6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32G474VEH6 In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32G4
Package-Case100-TFBGA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Number-of-I-O86 I/O
Speed170MHz
Core-ProcessorARM® Cortex®-M4F
RAM-Size128K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
ConnectivityCANbus, I²C, IrDA, LINbus, QSPI, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.71V ~ 3.6V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size512KB (512K x 8)
Data-ConvertersA/D 42x12b; D/A 7x12b
Oscillator-TypeInternal
Standard-Package2,088
PackageTray
Description
The STM32F103xx medium-density performance line family incorporates the high performance ARM Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 20 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. All devices offer two 12-bit ADCs, three general purpose 16-bit timers plus one PWM timer, as well as standard and advanced ommunication interfaces: up to two I2Cs and SPIs, three USARTs, an USB and a CAN.
Features
  • ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU Core
    – 72 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
    – Single-cycle multiplication and hardware division
  • Memories
    – 64 or 128 Kbytes of Flash memory
    – 20 Kbytes of SRAM
  • Clock, reset and supply management
    – 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
    – POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
    – 4-to-16 MHz crystal oscillator
    – Internal 8 MHz factory-trimmed RC
    – Internal 40 kHz RC
    – PLL for CPU clock
    – 32 kHz oscillator for RTC with calibration
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈