STPS16045TV
STPS16045TV STPS16045TV - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
STPS16045TV
STPS16045TV - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: STPS16045TV In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesSTPS16045
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseISOTOP
TechnologySi
ConfigurationDual Parallel
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.95 V at 160 A
Ir-Reverse-Current1000 uA
If-Forward-Current160 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage45 V
Ifsm-Forward-Surge-Current900 A
DESCRIPTION
Dual power Schottky rectifier suited for Switched Mode Power Supplies and high frequency DC to
DC converters.
Packaged in ISOTOP, this device is especially in tended for use in low voltage, high frequency in
verters, free wheeling and polarity protection applications.
FEATURES
■ VERY SMALL CONDUCTION LOSSES
■ NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
■ EXTREMELY FAST SWITCHING
■ LOW THERMAL RESISTANCE
■ INSULATED PACKAGE:
Insulating voltage = 2500 V(RMS)
Capacitance = 45 pF
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈