RP103K301D-TR
RP103K301D-TR RP103K301D-TR - Brand New RICOH IC Chips
Get Quote
Buy Now
RP103K301D-TR
RP103K301D-TR - Brand New RICOH IC Chips
Manufacturer Part No: RP103K301D-TR In Stock
Product CategoryIC Chips
MfrNisshinbo Micro Devices Inc.
SeriesRP103x
PackageTape & Reel (TR)
Product-StatusActive
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators1
Voltage-Input-Max5.25V
Voltage-Output-Min-Fixed3V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max0.27V @ 150mA
Current-Output150mA
Current-Quiescent-Iq50 µA
PSRR-
Control-FeaturesEnable
Protection-FeaturesOver Current
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier-Device-PackageDFN(PLP)1010-4B
Base-Product-NumberRP103
• Low Dropout Voltage ............................................................TYP. 0.210V (IOUT=150mA, 2.8V Output type)
• High Ripple Rejection...........................................................TYP. 75dB (f=1kHz)
• Low Temperature-Drift Coefficient of Output Voltage.........TYP. ±30ppm/°C
• Excellent Line Regulation.....................................................TYP. 0.02%/V
• High Output Voltage Accuracy..............................................±1.0%
• Output Voltage......................................................................1.2V, 1.3V, 1.5V, 1.8V, 1.85V, 1.9V, 2.0V, 2.5V,
2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 2.9V, 3.0V, 3.1V, 3.3V
• Built-in Fold Back Protection Circuit.....................................TYP. 40mA (Current at short mode)
• Ceramic capacitors are recommended to be used with this IC...........CIN=COUT=0.47µF or more
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈