VLF4010ST-100MR80
VLF4010ST-100MR80 VLF4010ST-100MR80 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
VLF4010ST-100MR80
VLF4010ST-100MR80 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: VLF4010ST-100MR80 In Stock
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating800mA
Termination-StyleSMD/SMT
TradenameVLF4010
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height1.2 mm
Length3.6 mm
Width3.8 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.169" L x 0.157" W (4.30mm x 4.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.039" (1.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency1 MHz
Inductance-Frequency10μH
DC resistance (DCR)300 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation800mA
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test1MHz
Maximum-DC-Current640 mA
Maximum-DC-Resistance480 mOhms
General Description
The MCP16301 is a highly integrated, high-efficiency, fixed frequency, step- down DC-DC converter in a popular 6-pin SOT-23 package that operates from input voltage sources up to 30V. Integrated features include a high side switch, fixed frequency Peak Current Mode Control, internal compensation, peak current limit and overtemperature protection. Minimal external components are necessary to develop a complete step-down DC-DC converter power supply.
Features
• Up to 96% Typical Efficiency
• Input Voltage Range: 4.0V to 30V
• Output Voltage Range: 2.0V to 15V
• 2% Output Voltage Accuracy
• Integrated N-Channel Buck Switch: 460 mΩ
• 600 mA Output Current
• 500 kHz Fixed Frequency
• Adjustable Output Voltage
• Low Device Shutdown Current
• Peak Current Mode Control
• Internal Compensation
• Stable with Ceramic Capacitors
• Internal Soft-Start
• Cycle by Cycle Peak Current Limit
• Under Voltage Lockout (UVLO): 3.5V
• Overtemperature Protection
• Available Package: SOT-23-6
Applications
• PIC®/dsPIC Microcontroller Bias Supply
• 24V Industrial Input DC-DC Conversion
• Set-Top Boxes
• DSL Cable Modems
• Automotive
• Wall Cube Regulation
• SLA Battery Powered Devices
• AC-DC Digital Control Power Source
• Power Meters
• D2 Package Linear Regulator Replacement
- See Figure 5-2
• Consumer
• Medical and Health Care
• Distributed Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈