LTC1729CMS8-4.2
LTC1729CMS8-4.2 LTC1729CMS8-4.2 - Brand New Linear Technology Battery Management ICs
Get Quote
Buy Now
LTC1729CMS8-4.2
LTC1729CMS8-4.2 - Brand New Linear Technology Battery Management ICs
Manufacturer Part No: LTC1729CMS8-4.2 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryBattery Management
DESCRIPTION
FEATURES
■ Built-In Termination: 3-Hour Time-Out
■ C/10 Detection with Status Indicator
■ Trickle Charge Preconditioning If Cell <2.7V
■ Charging Enabled When 0°C < T < 50°C
■ Automatic Charger Present Detection
■ Automatic Battery Present Detection
■ 1- or 2-Cell, 4.1V/Cell or 4.2V/Cell Options
■ Precision Internal 0.2% Voltage Feedback Divider
■ Compatible with LT1505/LT1510/LT1511/LT1512/LT1513/LT1769
■ Small Footprint/Low Profile
APPLICATIONS
■ Cellular Phones
■ PDAs
■ Cradle Chargers
■ Camcorders
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈