FFPF10H60STU
FFPF10H60STU FFPF10H60STU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
FFPF10H60STU
FFPF10H60STU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: FFPF10H60STU In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2 Full Pack
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220F-2L
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr1mA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.5V @ 10A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io10A
Reverse-Recovery-Time-trr40ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Product Details
__
Hyperfast Recovery Power Rectifier
General Description
The FFPF10H60S is hyperfast rectifier (trr=25ns(Typ.) @ IF=10A). it has half the recovery time of ultrafast rectifier and is silicon nitride passivated ion-implanted epitaxial planar construction.
Features
• High Speed Switching ( trr=25ns(Typ.) @ IF=10A )
• High Reverse Voltage and High Reliability
• Avalanche Energy Rated
• Low Forward Voltage( VF=2.1V(Typ.) @ IF=10A )
Applications
• General Purpose
• Switching Mode Power Supply
• Free-wheeling diode for motor application
• Power switching circuits
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈