RB160M-90TR
RB160M-90TR RB160M-90TR - Brand New ROHM Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RB160M-90TR
RB160M-90TR - Brand New ROHM Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RB160M-90TR In Stock
Contact us
ManufacturerROHM
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000363 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOD-123F
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDU
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 90V
Voltage-Forward-Vf-Max-If730mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max90V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range-
Vf-Forward-Voltage0.73 V
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage90 V
Ifsm-Forward-Surge-Current30 A
• Features
1) Small power mold type.(PMDU)
2) Low IR
3) High reliability
• Applications
General rectification
• Construction
Silicon epitaxial planar
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈