STPS16170CG
STPS16170CG STPS16170CG - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
STPS16170CG
STPS16170CG - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: STPS16170CG In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
MfrSTMicroelectronics
Series-
PackageTube
Product-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max170 V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode8A
Voltage-Forward-Vf-Max-If920 mV @ 8 A
SpeedFast Recovery =< 500ns > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr15 µA @ 170 V
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-263-3 D²Pak (2 Leads + Tab) TO-263AB
Supplier-Device-PackageD2PAK
Base-Product-NumberSTPS16170
Description
Dual centre tab Schottky rectifier designed for high frequency switch mode power supplies.
Features and benefits
■ High junction temperature capability
■ Good trade-off between leakage current and forward voltage drop
■ Low leakage current
■ Avalanche capability specified
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈