3386B-1-100LF
3386B-1-100LF 3386B-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3386B-1-100LF
3386B-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3386B-1-100LF In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms10
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeSide Adjustment
Number-of-Turns1 Turn
Resistive-MaterialCermet
386 - 3/8 ” Square Trimpot Trimming Potentiometer
Features
■ Single Turn / Cermet / Industrial / Sealed
■ Available on tape and reel
■ Available with a knob for fi nger adjust
■ Available with extended shaft
■ Available with cross-slot rotor
■ Top and side adjust types (F, P, H, W, X most popular)
■ RoHS compliant* version available
■ For trimmer applications/processing guidelines
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈