3296P-1-100LF
3296P-1-100LF 3296P-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3296P-1-100LF
3296P-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3296P-1-100LF In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.190" H (9.53mm x 4.83mm x 4.83mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms10
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeSide Adjustment
Number-of-Turns25 Turns
Resistive-MaterialCermet
Features
■ Multiturn / Cermet / Industrial / Sealed
■ 5 terminal styles
■ Tape and reel packaging available
■ Chevron seal design
■ Listed on the QPLfor style RJ24 per MIL-R-22097 and RJR24 per High-Rel Mil-R-39035
■ Mounting hardware available (H-117P)
■ RoHS compliant version available
■ For trimmer applications/processing guidelines, click here
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈