STTH12R06FP
STTH12R06FP STTH12R06FP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STTH12R06FP
STTH12R06FP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STTH12R06FP In Stock
SeriesSTTH12R06
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.090478 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220FPAC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr45μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.9V @ 12A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io12A
Reverse-Recovery-Time-trr45ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage2.9 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current45 uA
If-Forward-Current12 A
Max-Surge-Current100 A
Recovery-Time25 ns
Description
The STTH12R06, which is using ST Turbo 2 600V technology, is specially suited as boost diode in continuous mode power factor corrections and hard switching conditions.
This device is also intended for use as a free wheeling diode in power supplies and other power
switching applications.
Features and benefits
■ Ultrafast switching
■ Low reverse recovery current
■ Low thermal resistance
■ Reduces switching losses
■ Package insulation voltage:
TO220AC Ins: 2500 VRMS
TO-220FPAC: 2000 VDC
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈