BQ26100DRPR
BQ26100DRPR BQ26100DRPR - Brand New Texas Instruments Battery Management ICs
Get Quote
Buy Now
BQ26100DRPR
BQ26100DRPR - Brand New Texas Instruments Battery Management ICs
Manufacturer Part No: BQ26100DRPR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBattery Management
SeriesBQ26100
ProductCharge Management
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000907 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseVSON-6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Battery-Chemistry-
Number-of-Cells
FunctionBattery Authorization
InterfaceSDQ
Supplier-Device-Package6-VSON Exposed Pad (3x3)
Fault-Protection-
Drawing-Number296; 4205935; DRP; 6
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.5 V to 5 V
Operating-Supply-Current50 uA
Output-Current5 mA
Software Development KitBQ26100EVM
Battery-TypeLi-Ion
Product Details
__
The Texas Instruments BQ26100DRPR is a very low chip-level linear charge and alternating current (AC) Li-ion battery management system-on-chip (BMS-on- Chip). It offers innovative features such as adaptive charge current, ultra- low current consumption, cell balancing, and safety algorithms to meet the stringent requirements of portable devices. The device is designed to scale from small, twocell Li-Ion batteries to large, eight-cell Li-Ion battery packs, making it ideal for a variety of consumer electronic applications such as smart phones, tablets, digital cameras, and wearable devices. The BQ26100DRPR is a highly integrated and programmable solution that can charge two to eightcell Li-Ion/Li-Polymer batteries with a maximum voltage of 4.3V per cell. The device provides up to 600mA charge current and up to 100mA discharge current. It also offers advanced safety features such as short- circuit and over-voltage protection, thermal regulation, and cell balancing that protect the battery and its system from potential damage. The device also includes a programmable power-path management system that allows the system to operate at peak performance while optimizing efficiency. Additionally, the device includes a programmable GPIO pin, enabling integration of smart battery control functions. The BQ26100DRPR is available in a small, 14-pin TSSOP package.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈