LT3021EDH-1.2#PBF
LT3021EDH-1.2#PBF LT3021EDH-1.2#PBF - Brand New ADI Linear Voltage Regulators (LDO)
Buy Now
LT3021EDH-1.2#PBF
LT3021EDH-1.2#PBF - Brand New ADI Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: LT3021EDH-1.2#PBF Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case16-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package16-DFN (5x5)
Voltage-InputUp to 10V
Current-Output500mA
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.155V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min550mA
DESCRIPTIO U
The LT®3021 is a very low dropout voltage (VLDOTM) linear regulator that operates from input supplies down to 0.9V. This device supplies 500mA of output current with a typical dropout voltage of 160mV. The LT3021 is ideal for low input voltage to low output voltage applications, providing comparable electrical efficiency to that of a switching regulator.
FEATURES
■ VIN Range: 0.9V to 10V
■ Dropout Voltage: 160mV Typical
■ Output Current: 500mA
■ Adjustable Output (VREF = VOUT(MIN) = 200mV)
■ Fixed Output Voltages: 1.2V, 1.5V, 1.8V
■ Stable with Low ESR, Ceramic Output Capacitors (3.3µF Minimum)
■ 0.2% Load Regulation from 0mA to 500mA
■ Quiescent Current: 120µA (Typ)
■ 3µA Typical Quiescent Current in Shutdown
■ Current Limit Protection
■ Reverse-Battery Protection
■ No Reverse Current
■ Thermal Limiting with Hysteresis
■ 16-Pin DFN (5mm × 5mm) and 8-Lead SO Packages
APPLICATIONS
■ Low Current Regulators
■ Battery-Powered Systems
■ Cellular Phones
■ Pagers
■ Wireless Modems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈