IMC0805ER18NJ01
IMC0805ER18NJ01 IMC0805ER18NJ01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IMC0805ER18NJ01
IMC0805ER18NJ01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IMC0805ER18NJ01 In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIMC-0805-01
ProductRF Inductors
TypeWirewound
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000194 oz
Current-Rating600mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height1.2 mm
Length2 mm
Width1.25 mm
Package-Case0805 (2012 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.055" (1.40mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency250 MHz
Inductance-Frequency18nH
DC resistance (DCR)80 mOhm Max
Core MaterialsCeramic
Current-Saturation-
Q factor60 @ 500MHz
Self Resonant Frequency3.4GHz
Frequency-Test250MHz
Maximum-DC-Current600 mA
Maximum-DC-Resistance80 mOhms
Self-Resonant-Frequency3400 MHz