P28F002BC-120
P28F002BC-120 P28F002BC-120 - Brand New Intel IC Chips
Get Quote
Buy Now
P28F002BC-120
P28F002BC-120 - Brand New Intel IC Chips
Manufacturer Part No: P28F002BC-120 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerINTEL
Product CategoryIC Chips
INTRODUCTION
■ High Performance Read
- 80/120 ns Max Access Time 40 ns Max. Output Enable Time
■ Low Power Consumption
- 20 mA Typical Read Current
■ x8-Only Input/Output Architecture
- Space-Constrained 8-bit Applications
■ Optimized Array Blocking Architecture
- One 16-KB Protected Boot Block
- Two 8-KB Parameter Blocks
- One 96-KB Main Block
- One 128-KB Main Block
- Top Boot Location
■ Hardware Data Protection Feature
- Erase/Write Lockout during Power Transitions
- Absolute Hardware Protection for Boot Block
■ Software EEPROM Emulation with Parameter Blocks
■ Extended Cycling Capability
- 100,000 Block Erase Cycles
■ Automated Byte Write and Block Erase
■ Industry-Standard Command User Interface
- Status Registers
- Erase Suspend Capability
■ SRAM-Compatible Write Interface
■ Reset/Deep Power-Down Input
- 0.2 µA ICC Typical
- Provides Reset for Boot Operations
■ Industry-Standard Surface Mount Packaging
- 40-Lead TSOP
- 44-Lead PSOP
- 40-Lead PDIP
■ ETOX™ IV Flash Technology
- 5V Read
■ 12V Write and Block Erase
- VPP = 12V ±5% Standard
- VPP = 12V ±10% Option
■ Independent Software Vendor Support
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈