DF13-2P-1.25H(50)
DF13-2P-1.25H(50) DF13-2P-1.25H(50) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF13-2P-1.25H(50)
DF13-2P-1.25H(50) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF13-2P-1.25H(50) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Male Pins
ColorBeige
SeriesDF13
PackagingTube
TerminationSolder
Mounting-TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Connector-TypeHeader, Shrouded
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions2 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeMale Pin
Row-Spacing-
Fastening-Type-
Contact-Mating-Length-
Product Details
__
1.25mm Pitch Miniature Crimping Connector
■Features
1. Miniature Size
Designed in the low profile at mounting height 5.8mm.
(SMT mounting straight type)
(For DIP type, the mounting height is to 5.3mm to the straight and 3.6mm at the right angle)
2. Multi-contact
3. Correspond to Automatic Mounting
In addition, the tube packaging can be selected.
4. Integral Basic Function Despite Miniature Size
The header is designed in a scoop-proof box structure, and completely prevents mis-insertion.
■Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈