DSC1033AE2-054.0000T
DSC1033AE2-054.0000T DSC1033AE2-054.0000T - Brand New Microchip Technology Oscillators
Get Quote
Buy Now
DSC1033AE2-054.0000T
DSC1033AE2-054.0000T - Brand New Microchip Technology Oscillators
Manufacturer Part No: DSC1033AE2-054.0000T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Oscillators
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryOscillators
SeriesDSC1033
TypeMEMS (Silicon)
PackagingTape & Reel (TR)
Height0.035" (0.90mm)
Package-Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
Frequency54MHz
Operating-Temperature-20°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
FunctionStandby (Power Down)
Voltage-Supply3.3V
OutputCMOS
Supply Current4mA (Typ)
Ratings-
Frequency-Stability±25ppm
General Description
The DSC1033 is a 3.3V fixed frequency MEMS based PureSilicon™ Oscillator. It can be factory programmed to any frequency from 1 to 150MHz.
Features
● Frequency Range: 1 to 150MHz
● Exceptional Stability over Temperature
o ±25 PPM, ±50 PPM
● Operating voltage
o 3.0 to 3.6V
● Operating Temperature Range
o Industrial -40ºC to 85ºC
o Ext. Commercial -20ºC to 70ºC
o Commercial 0ºC to 70ºC
● Low Operating and Standby Current
o 3mA Operating (40MHz)
o 1uA Standby
● Ultra Miniature Footprint
o 2.5 x 2.0 x 0.85 mm
o 3.2 x 2.5 x 0.85 mm
o 5.0 x 3.2 x 0.85 mm
o 7.0 x 5.0 x 0.85 mm
● Excellent Shock and Vibration Resistance
● Lead Free, RoHS & Reach SVHC Compliant
Benefits
● Pin for pin “drop in” replacement for industry standard oscillators
● Semiconductor level reliability, significantly higher than quartz
● Short mass production lead-times
● Longer Battery Life / Reduced Power
● Compact Plastic package
● Cost Effective
Applications
● Mobile Applications
● Consumer Electronics
● Portable Electronics
● CCD Clock for VTR Cameras
● Low Profile Applications
● Industrial
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈