11SM23-H4
Get Quote
Buy Now
11SM23-H4
11SM23-H4 - Brand New Honeywell Sensing and Productivity Solutions Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: 11SM23-H4 In Stock
Contact us
ManufacturerHoneywell Sensing and Productivity Solutions
Product CategorySnap Action, Limit Switches
SeriesSM
TypeMiniature
PackagingBulk
Current-Rating1A (AC/DC)
Termination-StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
MountingPanel
Operating-Temperature-Range- 53 C to + 121 C
Mounting-TypeChassis Mount
Features-
Ingress Protection Rating-
CircuitSPDT
Voltage-Rating-AC125 V
Voltage-Rating-DC30 VDC
Valve ActuatorRound (Pin Plunger)
Contact-FormSPDT
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque141.7gf
Release-Force28gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential-Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.005" (0.13mm)
Operating-Force3 oz to 5 oz
Actuator-MaterialPlunger Pin
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈