2DA1201Y-7
2DA1201Y-7 2DA1201Y-7 - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
2DA1201Y-7
2DA1201Y-7 - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: 2DA1201Y-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
Series2DA12
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001834 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-243AA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89
ConfigurationSingle
Power-Max1.5W
Transistor-TypePNP
Electric current collectors800mA
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max120V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce120 @ 100mA, 5V
Vce saturation1V @ 50mA, 500mA
Current-Collector-Cutoff-Max100nA
Frequency-Transition160MHz
Pd-Power-Dissipation1.5 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max- 120 V
Transistor-PolarityPNP
Collector-Emitter-Saturation-Voltage- 1 V
Collector-Base-Voltage-VCBO- 120 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO- 7 V
Maximum-DC-Collector-Current- 800 mA
Gain-Bandwidth-Product-fT160 MHz
Continuous-Collector-Current- 800 mA
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min120 at - 100 mA - 5 V
Features
• BVCEO > -120V
• Max Continuous Current IC = -0.8A
• High Gain Holds up hFE ≥ 120 @ IC = -100mA
• Totally Lead-Free & Fully RoHS compliant (Notes 1 & 2)
• Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
• Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
• PPAP capable (Note 4)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈