ACM3225-271-2P-T001
ACM3225-271-2P-T001 ACM3225-271-2P-T001 - Brand New TDK Corporation Common Mode Chokes
Get Quote
Buy Now
ACM3225-271-2P-T001
ACM3225-271-2P-T001 - Brand New TDK Corporation Common Mode Chokes
Manufacturer Part No: ACM3225-271-2P-T001 In Stock
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryCommon Mode Chokes
CategoriesCommon Mode Chokes
SeriesACM
PackagingCut Tape (CT)
Part-StatusObsolete
Filter-TypeSignal Line
Number-of-Lines2 Lines
Impedance-Frequency270 Ohms @ 100MHz
Current-Rating-Max300mA
DC-Resistance-DCR-Max300 mOhm
Voltage-Rating-DC20V
Voltage-Rating-AC-
Operating-Temperature-25°C ~ 85°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height-Max0.091" (2.30mm)
Package-Case1210 (3225 Metric), 4 Leads
FEATURES
• Although greatly miniaturized, this wire-wound chip-type filter maintains the characteristics needed for a common-mode filter. Common-mode impedance is 1000Ω [at 100MHz], so this filter is greatly effective in supporting noise.
• Almost no affect upon even high speed signals since differential mode impedance is kept low.
APPLICATIONS
• Used for radiation noise suppression for any electronic devices.
• Used to counter common-mode noise affecting signals within high speed lines.
• USB line for personal computers and peripheral equipment.
• IEEE1394 line for personal computers, DVC, STB, etc.
• LVDS, panel link line for liquid crystal display panels.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback