NCP1203P40G
NCP1203P40G NCP1203P40G - Brand New ON Semiconductor AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1203P40G
NCP1203P40G - Brand New ON Semiconductor AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1203P40G In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
SeriesSMARTMOS™
PackagingTube
Unit-Weight0.032805 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package8-PDIP
Watt-
Number-of-Outputs1 Output
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.8V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.8 V ~ 16 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching40kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage16 V
Output-Current250 mA
Switching-Frequency42 kHz
Fall-Time28 ns
Rise-Time67 ns
Duty-Cycle-Max80 %
**PWM Current-Mode Controller for Universal Off-Line Supplies Featuring
Standby and Short Circuit Protection**
With an internal structure operating at a fixed 40 kHz, 60 kHz or 100 kHz switching frequency, the controller features a high−voltage startup FET which ensures a clean and loss−less startup sequence.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay