NCP1203D60R2
NCP1203D60R2 NCP1203D60R2 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1203D60R2
NCP1203D60R2 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1203D60R2 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
SeriesSMARTMOS™
PackagingCut Tape (CT)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
Watt-
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.8V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.8 V ~ 16 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching60kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control-Features-
**PWM Current-Mode Controller for Universal Off-Line Supplies Featuring
Standby and Short Circuit Protection**
With an internal structure operating at a fixed 40 kHz, 60 kHz or 100 kHz switching frequency, the controller features a high−voltage startup FET which ensures a clean and loss−less startup sequence.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay